OMIŠ


Omiš je malé město vzdálené pouhý 1km od naší vily. Nachází se 21km jihovýchodně od Splitu, největšího města Dalmácie. Mezi oběma městy funguje autobusové spojení s frekvencí cca 20 minut. Historie tohoto malého města je dlouhá a velmi zajímavá, takže ačkoli na malé rozloze, můžete zde najít mnoho kulturních a historických atrakcí.

Na 30 kilometrech Omišské riviery  (Jesenice, Dugi Rat, Duce, Omis, Stanici, Celina Zavode, Lokva Rogoznica, Mimice, Medici, Marusici, Pisak) naleznete všechny typy pláží.

Ti, kteří touží utéci městskému shonu, naleznou odpočinek na venkově či v malém rybářském městečku na Riviéře. Kdo preferuje aktivní způsob dovolené, zvolil rovněž správnou destinaci, protože si může zkusit rafting na řece Cetině, horolezectví, paragliding, potápění, plachtění, volejbal a mnoho dalších aktivit.


 

CETINA


Výjimečný zážitek nabízí rafting na řece Cetině, pouhých pár kilometrů od moře, v blízkosti pirátského městečka Omiš, který se nachází v srdci Dalmácie, mezi Splitem (21km) a Makarskou (35km). Jeho výjimečná krása s kontrastem moře, řek a hor je ideální destinací pro milovníky odvážných sportů.

Horolezectví je jedním z nich, a se svými propracovanými trasami, čtyřiceti směry v sedmi různých lokalitách, uspokojí i ty nejzkušenější lezce.

Rafting trvá 3 až 4 hodiny na 12 kilometrovém úseku řeky, která se vine malebnými záhyby s vodopády a končí v Radmanových Mlinicích. Zde si můžete odpočinout a užít si čerstvý vzduch a reliéf naprosto rozdílný od blízkého jadranského pobřeží.

 

 

SPLIT


Split je největší město Dalmácie a druhé největší chorvatské město. Rozkládá se kolem starověkého římského paláce vystavěného císařem Diocleciánem s výhledem na zátoku a přístav. Ačkoli se původně předpokládalo stáří okolo 1700 let soudě dle výstavby paláce roku 305 n.l., poslední archeologické výzkumy ukazují, že bylo vystavěno jako řecká kolonie Aspálathos už v 6. st. př. n. l..  

Jakožto jeden z hlavních  dopravních uzlů nabízí Split spojení na mnoho jadranských ostrovů, Apeninský poloostrov, stejně tak jako do mnoha populárních turistických destinací.

Splitská riviera nabízí repertoár přírodních krás, historických památek, kulturních a sportovních událostí.

Dalmatská kuchyně ve splitských restauracích je jednou z nejzdravějších na světě. Vyznačuje se vysokou kvalitou čerstvých mořských ryb, škeblí a masa v perfektní kombinaci s vždy čerstvou zeleninou.

 

ŠIBENIK


Šibenik se nachází ve střední části chorvatského pobřeží Jadranu.Je situován do malebné zátoky, do které se vlévá řeka Krka.

Turistické atrakce Šibeniku jsou založeny nejen na historii, kultuře a přírodních krásách, ale nabízí také různorodé programy (potápěčská turistika, maríny, hotely, apartmány a vily, turistická městečka a kempy.

Souostroví Šibeniku čítá 242 ostrovů, ostrůvků a útesů. V této lokalitě naleznete dva národní parky: Kornati (se souostrovím okolo 150 ostrůvků) a Krka (řeka s množstvím slavných vodopádů).

Různorodost a bohatství historických památek vám dovolí nahlédnout do dob dávno minulých. Kromě prehistorických struktur a románských sídlišť zde naleznete také středověké a renesanční pevnosti a stavby.MAKARSKA


Makarska je atraktivní turistickým centrem Makarské riviéry. Je známá díky přírodním a klimatickým specifikům, kulturními a historickým památkám, ale také různorodou turistickou nabídkou a přívětivými hostiteli.

Její geografická poloha je ideálním startovním bodem pro mnoho výletů do okolí, ať už se rozhodnete navštívit ostrovy či některé z míst přírodních či kulturních krás. Naleznete zde rovněž bohatou nabídku turistických služeb.

Nikde v celém Středomoří nenaleznete místo s tak působivým kontrastem moře a horského útvaru. Biokovo, které se tyčí přímo nad městem Makarska nabízí  neobyčejnou kombinaci moře, zeleně a ostrých horských vrcholů. V místních restauracích a konobách pak naleznete tradiční gastronomii s domácími pokrmy a nápoji.DUBROVNIK


George Bernard Shaw okouzlený krásou Dubrovníku prohlásil, že “ti, kteří hledají ráj na Zemi, by měli poznat Dubrovník”. Hovořil o něm jako o “perle Jadranu”.

Dubrovník je vskutku strhující město s nádhernou starou částí, která je od roku 1979 na seznamu UNESCO.

Skýtá mnoho úchvatných výhledů, má nádherné staré centrum obklopené známou hradbou. Nachází se tam mnoho kulturních památek a význačných umělecký děl.

Je neustálým zdrojem inspirace pro umělce, kteří přijíždějí jako hosté ať už letního festivalu, či jako návštěvníci nespočtu výstav, divadelních a hudebních vystoupení na několika scénách po celý rok.